NA CZYM POLEGA TERAPIA FALAMI UDERZENIOWYMI?

Fala uderzeniowa  to bardzo skuteczna terapia oparta na wytwarzaniu bardzo krótkich impulsów ciśnienia rzędu kilku barów. Głowica, która dotyka skóry jest sprzężona z nią przy pomocy żelu medycznego, dzięki któremu energia fali nie rozprasza się, ale jest przekazywana głęboko do tkanek.

Dzięki tej energii fala jest w stanie w ciągu 5-10 minut skutecznie rozluźnić napięte mięśnie. Jest to porównywalne ze skutecznością 30 min masażu tkanek głębokich, a znacznie mniej bolesne.

Terapia fal uderzeniow Shockmaster

EFEKTY

Fala łagodzi lub całkowicie eliminuje dolegliwości pochodzące z układu mięśniowo-szkieletowego, działając przeciwbólowo oraz regeneracyjnie. Krótkie impulsy mocnego ciśnienia wywołują wielorakie reakcje w miejscu oddziaływania:

  • redukcja napięcia mięśniowego przez oddziaływanie na zakończenia nerwowe,
  • pobudzanie błon komórkowych i komórkowej przemiany materii, co powoduje stymulację naprawy komórkowej,
  • pobudzenie krążenia krwi i limfy
  • stymulację przebudowy kolagenu.

Leczenie tego typu jest pomocne w łagodzeniu i eliminacji przeciążeń i dolegliwości umiejscowionych tak na powierzchni, jak i w tkankach głębokich, z uwagi na przenikanie fal w tkankę na głębokość do 5 cm.

Fala uderzeniowa Shockmaster

WSKAZANIA

Dwa główne zastosowania to:

  1. destrukcja złogów wapnia w tkance
  2. głębokie rozluźnianie
  3. stymulacja przebudowy struktur kolagenowych: skóry, tkanki podskórnej, powięzi i ścięgien

 

Destrukcja złogów wapnia to oddziaływanie na wszelkie ostrogi i zwapnienia na ścięgnach. Najczęściej fala uderzeniowa jest stosowana w przypadku ostróg piętowych i zwapnień ścięgien Achillesa, przywodzicieli, rotatorów barku (mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy) oraz łokcia tenisisty i golfisty połączonego ze zwapnieniami.

Głębokie rozluźnianie wykorzystywane jest w zespołach bólu mięśniowo-powięziowego: zespół mięśnia piszczelowego przedniego, zespół mięśnia piszczelowego tylnego, zespół przywodzicieli, bóle łydki na tle napięcia mięśniowego,

przeciążenia mięśni w przypadku łokcia tenisisty i golfisty,

zespół cieśni nadgarstka, w którym ucisk na nerw jest często spowodowany nadmiernym napieciem mięśni zginaczy nadgarstka i troczka

Stymulacja przebudowy struktur kolagenowych pomaga osiągać dobre efekty w stanach takich jak zwyrodnienie ścięgien na przykład stożna rotatorów, prostowników i zginaczy nadgarstka, przywodzicieli, ścięgna Achillesa.

 

Ciekawym zastosowaniem fali uderzeniowej jest redukcja cellulitu. W takim przypadku zabieg trwa około godziny, poprawiając ukrwienie i rozluźnienie powiezi powierzchownej, dzięki czemu następuje wygładzenie i odżywienie powierzchni skóry i zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie tzw. "skórki pomarańczowej".

 
CZEGO SIĘ MOŻNA SPODZIEWAĆ PODCZAS TERAPII I PO JEJ ZAKOŃCZENIU?

Na zabieg pojedynczej okolicy ciała należy zarezerwować od 5 do 15 minut.

Zabiegów w cyklu warto wykonać 3-5, ale najczęściej już po pierwszym następuje duża poprawa.

Zabieg mający na celu rozluźnienie mięśni jest niebolesny lub lekko bolesny (mniej w porównaniu z masażem tkanek głębokich) i nie wymaga dodatkowych działań.

W przypadku rozbijania złogów, podczas którego pojawiają się celowe uszkodzenia tkanki doprowadzające następnie do regeneracji jest z konieczności wykonywany na granicy tolerancji bólowej. Po zabiegu do 2-3 dni mogą się utrzymywać reakcje pozabiegowe: ból i obrzęk. Dlatego po zabiegu rozbijania warto skorzystać z krioterapii, która od razu zmniejszy bolesność i obrzęk powodując, że reakcje pozabiegowe będą nam mniej dokuczać.

Przed zabiegami warto skorzystać z diagnozy czynnościowej i palpacyjnej połączonej z wywiadem. Dzięki temu można wykluczyć przeciwwskazania oraz wyznaczyć precyzyjnie miejsca zastosowania fali, tak aby przyniosła spodziewany efekt.