Masaż bańką chińską

 

Jako dodatek do masażu klasycznego lub drenażu limfatycznego można zastosować specjalne gumowe bańki chińskie, które nie wymagają podgrzewania do wywołania podciśnienia, gdyż wystarczy je odpowiednio zręcznie zassać.

Podciśnienie wywoływane przez zassanie bańki i przesuwanie jej po skórze wcześniej posmarowanej oliwką powoduje intensywne otwieranie naczyń krwionośnych oraz zmniejszanie napięcia powięzi powierzchownej i skóry. Poprawa ukrwienia wraz z uelastycznieniem skóry i tkanki podskórnej, które następuje w wyniku użycia bańki, przynosi wiele korzyści: od głębokiego fizycznego relaksu spiętej skóry i powięzi, przez wspomaganie odchudzania, po pozytywny efekt kosmetyczny, w postaci redukcji cellulitu i poprawy oczyszczania skóry. Nie bez znaczenia jest efekt silnego psychicznego rozluźnienia wywołanego uwalnianiem endorfin.

Trzeba jednak zaznaczyć, że użycie bańki chińskiej w rejonach długotrwale podrażnionych nerwów skórnych, może się początkowo wiązać z dużym bólem, który stopniowo ustępuje wraz przywracaniem skórze i powięzi elastyczności, co pozwala na uwolnienie nerwów. Takie podrażnienie nerwów może się szczególnie pojawić w rejonach dotkniętych obrzękiem, nadmiarem tkanki tłuszczowej bądź pourazowym napięciem powięzi. Czasami powstaje także wskutek długotrwałego bezruchu.

Uwaga! Zabieg może spowodować siniaki u osób podatnych na uszkodzenia naczyń

 

Wskazania: „cellulit” w postaci pomarańczowej skórki, nadmierne napięcie powięzi powierzchownej (uczucie pancerza w tkance), nadmiar tkanki tłuszczowej, obrzęk tłuszczowy, długo trwające zastoje limfatyczne, problemy z krążeniem skórnym, napięte obolałe mięśnie

Przeciwskazania – obowiązują ogólne przeciwwskazania do masażu oraz wiotka skóra, kolagenozy (luźny nadmiernie elastyczny typ skóry), zaburzenia krzepliwości krwi, tendencja do pękających naczynek