Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


 

 

CZY TWOJE DZIECKO MA WADĘ POSTAWY?

Jeżeli jesteś rodzicem, a jeszcze nie nauczyłeś się obserwować u swojego dziecka objawów świadczących o wadach postawy, to bardzo ważne, abyś przeczytał ten artykuł.

Siedzący tryb życia, obecnie powszechny, sprzyja tworzeniu u dzieci i dorosłych wad postawy. Prawie wszyscy przesiadamy się sprzed komputera do samochodu, czasem autobusu, dużo czytamy, przeglądamy komórki. Siedzimy niemal stale. Stąd od pewnego czasu obserwuje się wzrastającą liczbę wad postawy u dzieci.

Dziecko jest narażone na poważniejsze konsekwencje wady postawy ze względu na:

  • mniej stabilny układ kostny
  • okresy intensywnego wzrostu, w czasie których następuje dodatkowa destabilizacja kontroli nerwowo-mięśniowej

W związku z tym warto nauczyć się samemu rozpoznawać pierwsze objawy wad postawy oglądając dziecko regularnie co roku, a w okresie intensywnego wzrostu nawet co 3 miesiące.

Jeżeli nie jesteśmy zbyt pewni siebie

czy potrafimy dostrzeć pierwsze oznaki rozpoczynającej się skolizy można zrobić przeglądowe badanie wad postawy wykorzystując takie okazje jak badanie ortopedyczne lub fizjoterapeutyczne w szkole czy przedszkolu, badanie na festynach lub oferowane przez niektórych fizjoterapeutów bezpłatne przesiewowe badanie wad postawy. Wystarczy 10-15 minut, aby uspokoić swoje obawy lub wyłapać realne problemy, z ktorymi trzeba podjąć walkę.

 

CO POWINNO NIEPOKOIĆ RODZICÓW?


  • zaokrąglenie pleców, wysunięcie bioder do przodu, odstawanie łopatek  

art5 plecy okragle

   Fot. http://www.lili-plaf.pl/charakterystyka-wad-postawy-a-giczewska.html


 

  • uwypuklenie brzuszka, duże wgłębienie w dolnym odcinku pleców

               

art5 plecy wklesle

 

Fot. http://www.lili-plaf.pl/charakterystyka-wad-postawy-a-giczewska.html


 

  • ustawienie barków na różnym poziomie, garb żebrowy lub wał lędźwiowy w zgięciudzieci skolioza
Fot. http://www.radziechowy-wieprz.pl/bezplatne-badania-kregoslupa-dla-dzieci-naszej-gminy


 

  • koślawienie stóp, skierowanie kolan bardziej do środka lub na zewnątrz art5 kolana

Fot. http://www.lili-plaf.pl/charakterystyka-wad-postawy-a-giczewska.html


KIEDY NALEŻY SZCZEGÓLNIE ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA POSTAWĘ?


Ruch to podstawa

Kiedy dziecko jest małe, powinno się aktywować je do jak największej ilości zabaw ruchowych. Rozwój ruchowy idzie w parze z rozwojem intelektualnym. Duża aktywność w pierwszych kilku latach życia ma ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy.

 

Sam ruch nie wystarcza
Czasem jednak zwykła aktywność nie wystarcza - szczególnie w przypadku zespołu wrodzonych przykurczów lub innych defektów, które powodują nieprawidłową pracę różnych części ciała.
Wpływ na postawę mają zaburzenia wzroku, słuchu, równowagi, nadruchomość, nieprawidlowe napięcie mięśniowe uwarunkowane neurologicznie (nadmiar i niedobór napięcia), nabyte przykurcze np. wskutek urazów, chorób zapalnych (nawet grypa może się przyczynić do wystąpienia wady postawy), osłabienie mięśni.
 
 
Okresy krytyczne
Są okresy, w których należy szczególnie obserwować postawę dziecka.
Pierwszy krytyczny okres przypada na wiek 5 - 7 lat, kiedy dziecko po raz pierwszy idzie do szkoły i  zmienia swój tryb życia. Znacznie więcej siedzi, mniej się rusza, to może spowodować osłabienie mięśni podtrzymujących postawę lub przykurcze w biodrach. W tym czasie pojawiają się też nowe wymagania i związane z nimi sytuacje stresowe. Stres powoduje napięcia mięśniowe, a te przekładają się na zmianę postawy.
Drugim krytycznym momentem  w kształtowaniu postawy ciała dziecka jest wiek dojrzewania. Jest to czas dużego przyrostu wysokości ciała, zmian hormonalnych oraz przesuwania się środka ciężkości. Początkowo wydłużają się kończyny, a później tułów. Zmieniają się wtedy proporcje ciała, ma to wpływ na równowagę i koordynację ciała. Mięśnie i powięź odpowiadające za  prawidłową postawę często nie nadażają za wzrostem kości. Dlatego ważne w tym okresie są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie i stabilizujące oraz nauka prawidłowej postawy. Zmiany w postawie mogą się pojawiać niespodziewanie w różnych momentach okresu dojrzewania, dlatego w tym czasie trzeba regularnie sprawdzać postawę dziecka.
 
Kiedy można zmniejszyć częstotliwość kontroli postawy?
Niebezpieczeństwo utrwalenia wady postawy w postaci zmian kostnych największe jest do zakończenia procesu kostnienia, co następuje między 18 a 25 rokiem życia (większość chrzestnych części przekształca się w kość do 20 r.ż, ale warto to sprawdzić robiąc w RTG tzw. test Rissera). Do tego czasu brak kontroli postawy i jej ksztaltowania przez zdrowy ruch może uczynić najwięcej szkód.  Potem ryzyko szybkiego powstania i utrwalenia dużych zmian w postawie jest minimalne

Postawa u dorosłych
U dorosłych kształtowanie postawy jest ważne, choć nie tak krytyczne jak w poprzednio wymienionych okresach. Powolne zmiany w układzie kostnym  wskutek długo działających sił są możliwe w każdym wieku (to zjawisko wykorzystywane między innymi jest w leczeniu ortodontycznym). Dlatego zawsze istnieje możliwość, że regularny trening postawy połączony z terapią manualną skoryguje nabyte wcześniej wady postawy, choć jest to proces dużo wolniejszy i wymaga więcej wysiłku niż w przypadku dzieci.
 
 


Vivo Fizjoterapia oferuje:
- bezpłatną przesiewową ocenę wad postawy u dzieci,
- płatną dokładną ocenę wady postawy, która oprócz wykrywania wady zawiera diagnostykę przyczyn.
- naukę autoterapii wady postawy, opartą o ćwiczenia domowe, pacjent pojawia się w gabinecie raz na 2-3 miesięcy
- terapię wady postawy, terapia pacjenta obejmuje ćwiczenia i zabiegi manualne,spotkanie w gabinecie 1-2x w tygodniu
 
Zarejestruj się! 726 167 726! lub REJESTRACJA ONLINE

 Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIK naszych usług. Zapraszamy!